Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Relacja z pielgrzymki wędrowników na Święty Krzyż

Relacja z pielgrzymki wędrowników na Święty Krzyż

Krzysztof Olaf Żochowski HO, 2013-10-04 Tagi: Święty Krzyż, wędrownicy

Święty Krzyż zajmuje szczególne miejsce na mapie polskich sanktuariów. Jego 1000-letnia historia jest silnie związana z początkami naszej państwowości. Nic zatem dziwnego, że męska gałąź czerwona naszego Stowarzyszenia po raz kolejny postanowiła czerpać z tego dziedzictwa. W dniach 26-29 września 2013 odbyła się tegoroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Wędrowników na Święty Krzyż.

Pielgrzymka rozpoczęła się w piątek z samego rana. Podczas mszy świętych wędrownicy otrzymali krzyże pielgrzymkowe. Mimo niesprzyjającej aury na drodze dało się wyczuć ogromną radość ze spotkania i wspólnej wędrówki. Wśród modlitw, chwil na rozważania i drogi każdy pątnik zostawiał za sobą świat codziennej pracy i szarości miejskiej, wchodząc w kolejną przygodę życia harcerskiego.

W sobotę 28 września wszyscy wędrownicy z Polski oraz nasi goście skauci z Ukrainy około południa zeszli się do Nowej Słupi, gdzie mszę św. odprawił JE ks. bp Edward Dajczak, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Następnie udali się na „piecowisko” leżące u stóp Świętokrzyskiego Parku Narodowego, gdzie ksiądz biskup wygłosił konferencję poświęconą nowej ewangelizacji.

Od wyzwań stojących przed dzisiejszym Kościołem, wędrownicy przeszli do wspominania dawnych dziejów opisanych w kronice Galla Anonima. Historia początków naszego narodu, za źródło scenariusza dla scenek 8 kręgów z całej Polski rywalizujących o Topór Ekspresji. Całość prowadził zwycięzca konkursu z poprzedniego roku garwolińsko-pilawski krąg szefów, zapowiadając radosnym śpiewem występy poszczególnych kręgów. Zaprezentowane scenki kręgów prezentowały niezwykle wysoki poziom artystyczno-humorystyczny. I tak np. krąg krakowski opowiedział o Mieszku II przy pomocy gadających pleców, a krąg z Radomia przedstawił musical opowiadający o tym co działo się na zjeździe gnieźnieńskim. Ostatecznym zwycięzcą był krąg ze Śląska, opowiadający śpiewnie historię św. Wojciecha. Na końcu prowadzący wykonali już w poważniejszym tonie Pieśń Wojów, w której do słów Galla Anonima muzykę ułożył Czesław Niemen.

W trakcie podejścia na górę odbywała się droga krzyżowa. Jak co roku jedyny w swoim rodzaju, spotykany tylko na tej wędrówce był moment, w którym Harcerze Rzeczypospolitej używając swoich rozdwojonych lasek uderzali w drzwi sanktuarium, a głuchemu łomotowi towarzyszył  wędrowniczy śpiew kanonu „Panie nasz dokąd pójdziemy”. Po kilku chwilach wędrowcy prowadzeni przez kapłana z monstrancją weszli do środka na adorację, przy dźwiękach pieśni wykonywanych przez chór i orkiestrę FSE w Polsce.

Pielgrzymka na Św. Krzyż to również miejsce dla obrzędów wymarszu wędrownika. W tym roku w czasie nocnego przejścia między pochodniami takie zobowiązanie podjęło czterech wędrowników: Waldemar Dolecki z Lublina, Piotr Chętkiewicz z Radomia oraz dwóch szefów z Garwolina Piotr Zawadka i Jerzy Żochowski.

W niedzielę rano w sanktuarium Św. Krzyża odbyła się msza święta prymicyjna związanego z polskimi Skautami Europy czeskiego dominikanina o. Filipa Boháča, który wygłosił niesamowitą homilie nt. czym jest śmierć człowieka. Później każdy wędrownik mógł ucałować relikwiarz z fragmentem Krzyża Świętego. Potem swoją konferencje poświęcona przyjaźni wygłosił nasz gość specjalny Komisarz Federalny  FSE Martin Hafnem RS. Na apelu kończącym Przewodniczący Rady Naczelnej Skautów Europy w Polsce Marek Mucha HR wraz z Komisarzem Federalnym dokonali obrzędu mianowania nowego polskiego Naczelnika Skautów Europy w Polsce Pawła Borowieckiego HR. Na koniec apelu biorący udział w wędrówce krąg z Ukrainy zaprosił na mającą się odbyć w drugi weekend października pielgrzymkę Skautów Europy na Ukrainie. Całość zakończyło podrzucenie harcerskich beretów w uroczystym okrzyku Ad Mariam -Europa! W powietrzu i rozmowach dało się wyczuć entuzjazm z nadchodzącego Eurojamu.

Nie ma lepszego wejścia w każdy rok formacji i pracy harcerskiej niż taka pielgrzymka, odbywana wśród braci skautowej, przeżywana z oddaniem i zaangażowaniem w służbę. W tym roku uczestniczyło w niej ok. 300 wędrowników oraz zaproszonych gości.

Krzysztof Olaf Żochowski HO
szef PuSZczy garwolińsko-pilawskiej